Zobowiązania warunkowe w sprawozdaniu finansowym
Zobowiązania warunkowe to obowiązki wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń – dopóki coś się nie wydarzy, obowiązek nie istnieje.
Istotne jest 1więc odróżnienie ich od rezerw czy biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, które odzwierciedlają skutki wypełnienia obecnych obowiązków. Prawidłowe rozróżnienie tych pozycji jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia prawidłowe ujęcie i prezentację w sprawozdaniu finansowym.
Ustawa o rachunkowości poza definicją oraz wymogami związanymi z ujawnieniami nie zawiera więcej wymogów ani podpowiedzi pomagających w określeniu, z jakim rodzajem zobowiązania mamy do czynienia. Pomocne wskazówki można znaleźć Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" (dalej: KSR 6). Zgodnie z zawartym w nim wskazaniu należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań o obowiązek wykonania świadczenia, prawdopodobieństwo wystąpienia obowiązku, prawdopodobieństwo wypływu środków, możliwość szacunku. Sposób postępowania przy podejmowaniu decyzji zawiera >schemat obok.
Dla właściwego zrozumienia schematu ważne jest wyjaśnienie pojęć zdarzenia obligującego oraz prawdopodobnego.
Zdarzenie obligujące to takie, które powoduje prawny lub zwyczajowo oczekiwany obowiązek wykonania świadczenia sprawiający, że jednostka nie ma żadnej realnej możliwości niewypełnienia tego obowiązku. Natomiast za zdarzenie prawdopodobne uznaje się takie, gdzie prawdopodobieństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta